Sigurno ste do sada doživeli taj neprijatan osećaj grča u listovima ili butinama koji dolaze iz vedra neba, možda su vas nekada probudili iz dobrog sna, možda su krenuli tokom treninga, a možda i samo dok ste odmarali.
U svako slučaju, nikome nije prijatno kada se susretne sa grčevima, i baš zato ćemo u ovom tekstu pokriti najbitnije informacije o grčevima u nogama, kako se izboriti sa njima i kako umanjiti njihovu učestalost.
Zašto se javljaju grčevi u nogama
Svaki grč predstavlja nekontrolisani spazam mišića, tačnije, kontrakcije, koje izazivaju probadajuće bolove u delu tela gde se dešavaju. Mogu da se jave u bilo koje doba dana, tokom bilo koje aktivnosti i mogu biti jednako učestali kod svih godina i polova. Najčešći uzroci pojavljivanja grčeva u nogama su:
-
Dehidratacija koja može da izazove manjak kiseonika u mišićima što izaziva njihovu kontrakciju
-
Nedostatak minerala poput kalijuma, natrijuma, magnezijuma ili kalcijuma, kao i elektrolita
-
Preterana fizička aktivnost koja nije praćena dovoljnim odmorom mišića
-
Problemi sa protokom krvi kroz mišićna vlakna
-
Određeni lekovi koji utiču na cirkulaciju.
Grčevi u nogama ne moraju uvek da budu znak ozbiljnije bolesti, ali ponekad i mogu biti dobri indikatori koji ukazuju na:
-
Parkinsonovu bolest
-
Dijabetes
-
Srčane i vaskularne bolesti
-
Probleme sa štitnom žlezdom
Većinski, grčevi u nogama ukazuju na manjak minerala i vitamina u telu.
Kako sprečiti grčeve u nogama
Kao i kod mnogih drugih oboljenja, najčešće je prvi korak u borbi protiv bolesti: promena načina života. Naš stil života uvek diktira i kvalitet našeg života, tako da u svoj dan treba da ubacite:
-
Više tečnosti kako bi održavali hidrataciju organizma
-
Namirnice poput banane, avokada, orašastih plodova, ribe i zelenog povrća koji pomažu u regeneraciji mišića
-
Umerenu fizičku aktivnost, a pogotovo vežbe za istezanje mišića
-
Masaže i vruće kupke koje opuštaju mišiće
-
Suplementi ishrani u vidu vitamina koji vam nedostaju u telu.
Kao dodatak ishrani je jako dobar i magnezijum koji opušta mišiće, a usput i podstiče slobodniju cirkulaciju minerala kroz ćelije. Ukoliko vam u telu nedostaje određenih vitamina, prvo pokušajte njih da unesete kroz redovne namirnice a zatim i kroz suplemente (unosite više vitamina B, C i D).
Zatim, počnite da pijete vodu obogaćenu elektrolitima i mineralima kako biste ih uneli više u svoj organizam bez posebnih suplemenata.
Magnezijum možete naći u bilo kojoj apoteci, i ne bi trebalo da pijete više od preporučene doze, a među suplementima i dodacima ishrani, on je najbolja investicija, jer ne samo da pomaže vašim mišićima več i služi održavanju celokupne funkcionalnosti i zdravlja organizma. Možete ga piti ujutru, popodne ili uveče, u dozi koja je preporučena od strane lekara ili farmaceuta.
Dalje u tekstu ćemo objasniti kakav tačno uticaj magnezijum ima na vaše mišiće i kako se može koristiti u borbi protiv grčeva u nogama.
Kako magnezijum pomaže za grčeve u nogama
Magnezijum je jedinjenje koje potmomaže funkciju mišića, zbog njega s emišići opuštaju, a kad nam fali magnezijuma, kalcijum ne može da slobodno protiče kroz ćelije.
Nedostatak magnezijuma je često i glavni uzrok javljanja grčeva u nogama. Sinteza magnezijuma i aminokiseline glicin se pokazala kao jako dobra linija odbrane kada su u pitanju grčevi u nogama. Novonastalo jedinjenje se zove magnezijum bisglicinat koji pojačava iskoristljivost dostupnih minerala u organizmu, a predstavlja organsku kiselinu koja se dodaje magnezijumu koji je već u našem telu prisutan i usvaja ga najviše što može.
Najsuperiornija forma ovog minerala jeste upravo
magnezijum bislicinat i od njega nam zavisi zdravlje mišića, tako da ne samo da će pomoći u rešavanju grčeva, već i u smanjenju malaksalosti i umora, napetosti i nervoze, a pomoći če vam i u prevenciji kardiovaskularnih bolesti na isti način.