Retko kada imamo priliku da se povežemo sa prirodom kao onda kada provedemo sate šetajući planinom i udišući njen čuveni eliksir sa mirisom borovine.
Planinarenje postaje sve popularnija aktivnost i kod mladih i kod starijih, a možda je to upravo iz razloga što pored fizičke aktivnosti ovaj hobi pruža i pravi odmor od gradske vreve i zagađenja.
Kako bismo mogli u potpunosti da uživamo u čarima planinarenja, potrebno je samo malo obratiti pažnju na to šta bi trebalo da ponesemo sa sobom, jer bez odgovarajuće opreme, čak i najlepši izlet može da se pretvori u neprijatno iskustvo. Zato je priprema ključ svakog uspešnog i ugodnog boravka na planini.
Ostanite sa nama do kraja i saznajte šta je obavezno na vašem spisku za posetu planinskim krajevima.
Osnovni detalj koji često zaboravimo jesu naočare za sunce – iako znamo da su nam neophodne, uglavnom ih se setimo tek kada dođemo na odredište i zabljesne nas belilo ski staze ili jako sunce na čistini. One ne samo da štite od UV zračenja već smanjuju odsjaj i zamor očiju dok uživamo u veličanstvenim pejzažima.
Priprema se, naravno, razlikuje u zavisnosti od sezone. Vreme je najćudljivije u proleće i jesen, a na planinama se ponekad te promene dešavaju veoma brzo i ne možete se u potpunosti osloniti na prognozu. Sunčani dani se lako mogu pretvoriti u kišne, a na višim nadmorskim visinama može iznenada doći do značajnog opadanja temperature. Zato je važno da uvek uz sebe ili u rancu imate kabanicu ili vetrovku, kao i da se obučete u nekoliko slojeva. Prvi sloj nek vam ide uz telo, kako bi čuvao toplotu, a poslednji bi valjalo da bude otporan na kišu ili vetar. Možete razmisliti i da nabavite gamašne, koje se lako navlače i, ako planirate da pešačite na duže staze, pružiće vam zaštitu od vlažne trave, blata ili sitnih kamenčića, ali takođe i od ujeda zmija i insekata.
Sa druge strane, leti i zimi znate šta da očekujete na planinama. Leti, planine donose osvežavajući beg od betonske žege u gradovima, mada to nikako ne znači da planinsko sunce nije opasno. Stoga, kada krenete u šetnju ne zaboravite kremu sa zaštitnim faktorom, sunčane naočare, kao i kapu ili šešir. Takođe, obucite se lagano i birajte odeću koja se brzo suši, kako ne biste bili mokri duže vreme – što postaje naročito nepovoljno na višim nadmorskim visinama, gde temperatura opada. Ukoliko planirate da idete do relativno viših vrhova, ponesite duks ili laganiju jaknu.
Zima je najzahtevnija za planinarenje, ali uz pravu opremu može postati vaša omiljena sezona. Termo-veš, kvalitetne pantalone i duks, debela jakna otporna na vetar i vlagu, kao i dva para rukavica – tankih i debljih – neophodni su da biste očuvali toplotu na planini. Nikako ne zaboravite kapu, obavezno onu koja koja pokriva uši, termo-čarape i čvrste cipele sa neklizajućim đonom. Kao što znamo, zimi je dan veoma kratak, što treba uzeti u obzir kada planirate šetnju po planini. Za svaki slučaj, poželjno je da ponesete baterijsku lampu i termos sa toplim napitkom, jer ništa ne greje kao topla čokolada ili čaj na vrhu planine.
Bez obzira na godišnje doba, postoje predmeti koji su nezaobilazni i koje u svakom slučaju treba da imate u rancu, a to su:
Što češće planinarite, to ćete više upoznati sebe i svoje potrebe. Poučeni iskustvom primetićete da su vam neki elementi opreme potrebniji od drugih, ali vam možemo preporučiti još nekoliko dodatnih saveta šta da ponesete za prijatniju šetnju na planini:
Svako planinarenje je nezaboravna avantura koja oplemenjuje i telo i dušu. Spakujte svoje stvari, zgrabite prijatelje i uživajte u prirodi!